Myślenie kreatywne jest również zasadniczo określane jako myślenie dywergencyjne. Osoby, które potrafią myśleć dywergencyjnie, mogą przyswajać sobie fragmenty otoczenia, nawet jeśli w ich własnej historii uczenia się były one ledwie powiązane.
Charakterystyka myślenia twórczego
Dla większości ludzi reakcje są związane z bodźcami, które często występowały razem w historii uczenia się danej osoby. Kreatywność umożliwia łączenie tych bodźców, a tym samym otwiera przed jednostką nowe obszary uczenia się i doświadczenia. Więcej artykułów o kreatywnym stylu życia znajdziesz w serwisie www.oblawa.pl.
Przejawy kreatywności różnią się w zależności od wieku osób i warunków środowiskowych. Niektóre cechy są zawsze rozpoznawalne i dlatego powinny być opisane bardziej szczegółowo.
Wrażliwość na problemy
Wrażliwość na problemy oznacza zdolność do rozpoznawania problemów, rozumienia ich pod względem emocjonalnym i rozwijania zrozumienia sytuacji. Dlatego osoby kreatywne są bardzo wrażliwe i szybko reagują na sytuacje problemowe. Próbują znaleźć rozwiązanie problemów, oferują pomoc i alternatywne rozwiązania, często wybierają bardzo nietypowe rozwiązania.
Zdolności adaptacyjne
Osoba kreatywna posiada zdolność spontanicznego przystosowywania się do nowych sytuacji, nie trzymając się przez długi czas tego, co tradycyjne. Jest zawsze elastyczny, otwarty, zainteresowany i wyrozumiały, lubi eksperymentować i uwielbia różnorodność. Nie mają też większych trudności ze zmianą wzorców porządkowych.
Oryginalność
Ludzie kreatywni są często naprawdę oryginalni. Oryginalność oznacza posiadanie wielu błyskotliwych i zabawnych pomysłów. Te idee i myśli są dalekie od normy, wyjątkowe i niezwykłe. Istniejąca wewnętrzna wolność znosi pewne ograniczenia. Ludzie, którzy są oryginalni, to jednostki, które nie są „dynamicznie związane w grupie”.
Myślenie skojarzeniowe
Osoba twórcza potrafi kojarzyć, tworzyć połączenia, na przykład między chwilowymi spostrzeżeniami a wcześniejszymi doświadczeniami. Myśli sięgają utopii. Dla niego możliwe są najbardziej szalone kombinacje. Często wystarczy jeden obraz, aby nawiązać kontakt.
Poczucie humoru
Ludzie kreatywni są zazwyczaj wielkimi optymistami. Pesymizm nie pasowałby do ich postawy życiowej. Jeśli masz poczucie humoru, możesz postrzegać rzeczy jako nieistotne, dzięki czemu zyskujesz dystans i obiektywną opinię. Humor prowadzi do wewnętrznej wolności i postawy: „Jutro wszystko będzie wyglądało inaczej”.
Umiejętność analizy i syntezy
Okoliczności nie są przyjmowane bezrefleksyjnie, lecz badane; przeprowadza się eksperymenty i analizy. Z ciekawości osoba twórcza chce odkryć prawdziwe pochodzenie. Następnie następuje synteza: doświadczenia i wnioski są ponownie zestawiane.
Sprawność w wyrażaniu swoich myśli
W określonym czasie można wygenerować dużą liczbę pomysłów i przedstawić wiele propozycji rozwiązania problemu. Osoby kreatywne mają zdolność do płynnego i wyczerpującego wyrażania siebie w mowie. Płynność dzieli się np. na płynność słowną, płynność myśli, płynność wypowiedzi itp. Im więcej czasu mają ludzie na tworzenie pomysłów, tym większa jest ich ilość i jakość.
Innowacyjność
Oznacza zdolność do prawdziwego zmierzenia się z problemem, do pracy nad nim w zróżnicowany i intensywny sposób. Umiejętność pracy jest warunkiem koniecznym do sensownego planowania kolejnych kroków na drodze do rozwiązania problemu.