Wiele osób, chcąc uniknąć dodatkowych kalorii i zachować dobrą sylwetkę, wybiera słodziki. Problem polega na tym, że w ostatnich latach słodziki znalazły się w centrum uwagi, ponieważ niektórzy uważają, że nie są one tak zdrowe, jak być powinny, i że nie pomagają w zrzuceniu kilku zbędnych kilogramów.
Sukraloza to substancja słodząca, która w ostatnich czasach stała się bardzo popularna i jest coraz częściej spożywana przez osoby, które chcą uniknąć kilku zbędnych kilogramów.
Co to jest sukraloza?
Sukraloza to sztuczna substancja słodząca, 500 razy słodsza od białego cukru. Zaletą sukralozy jest to, że do słodzenia danego produktu potrzebna jest bardzo mała dawka. Kolejną zaletą w porównaniu z tradycyjnym cukrem jest to, że prawie nie dodaje kalorii do organizmu, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą schudnąć lub nie chcą przybrać na wadze.
Czy jest to substancja rakotwórcza?
Jednym z powodów, dla których słodziki są uważane za niezdrowe i należy ich unikać, jest fakt, że są one uważane za rakotwórcze. Jest to jednak całkowita nieprawda, ponieważ naukowo udowodniono, że sukraloza nie ma działania rakotwórczego. Jest zatem całkowicie bezpieczna w użyciu i nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia.
Czy jest tucząca?
Sukraloza jest praktycznie kalorycznym środkiem słodzącym, ale wiele badań wskazuje na to, że przyjmowanie tego typu słodzika nie gwarantuje utraty kilogramów. Dzieje się tak z kilku powodów.
- Sukraloza jest substancją słodzącą, która w przeciwieństwie do sacharozy nie zaspokaja apetytu. Oznacza to, że osoby wybierające sukralozę jedzą znacznie więcej.
- Podczas przyjmowania sukralozy słodki smak może powodować, że trzustka wydziela znacznie więcej insuliny niż normalnie, co prowadzi do zaburzeń równowagi fizjologicznej.
Czy ma wpływ na przewód pokarmowy?
Innym możliwym problemem, który może powodować sukraloza, jest to, że może ona zmieniać pracę jelit. Wydaje się, że spożywanie tego typu substancji słodzącej może powodować niszczenie szeregu mikroorganizmów, które są kluczowe dla osiągnięcia stabilności bakterii jelitowych. Wykazano również, że spożywanie sukralozy może prowadzić do zwiększonej nietolerancji glukozy, co z kolei może prowadzić do cukrzycy.
Należy jednak zaznaczyć, że badania te zostały przeprowadzone na myszach, a nie na ludziach, więc nie można w 100% stwierdzić, że spożywanie tego typu słodzika będzie miało wpływ na florę jelitową danej osoby.
Sukraloza – podsumowanie
Należy podkreślić, że sukraloza jest całkowicie bezpieczną substancją słodzącą, choć są tacy, którzy odradzają jej spożywanie ze względu na możliwe działanie rakotwórcze. O wiele lepiej jest wybierać sukralozę niż biały cukier. Należy wyraźnie zaznaczyć, że nie należy jej nadużywać, ponieważ są osoby, które uważają, że skoro nie przybierają na wadze, to mogą przyjmować tyle, ile chcą.
Należy również wyraźnie zaznaczyć, że przyjmowanie substancji słodzących nie gwarantuje utraty wagi, a jeśli chodzi o słodzenie żywności, zawsze o wiele bardziej wskazane jest wybieranie produktów naturalnych. Zawsze można wybrać produkty takie jak owoce, miód lub przyprawy, np. cynamon.
źródło: https://www.tygodnik24.pl/ – portal ogólnotematyczny