Możesz mieć wiele powodów dla których chcesz rozpocząć działalność gastronomiczną. Może właśnie ukończyłeś szkołę kulinarną i szukasz swojej pierwszej pracy. Może chcesz rozwinąć swoją restaurację i zarobić dodatkowe pieniądze. A może Twoją pasją jest przygotowywanie potraw na przyjęcia i imprezy dla znajomych. Tak czy inaczej, pytanie brzmi: „Jak założyć firmę cateringową? Oto 5 kroków, które pomogą Ci rozpocząć udany biznes cateringowy.
1. Dowiedz się o zasadach i przepisach prawnych
Najmniej przyjemną, ale najważniejszą częścią cateringu jest upewnienie się, że Twoja firma przestrzega wszystkich lokalnych zasad i przepisów.
Kluczowe pytanie brzmi: Czy do założenia działalności gastronomicznej potrzebna jest licencja? Aby prowadzić jakikolwiek rodzaj biznesu spożywczego, niezależnie od jego wielkości lub serwowanych potraw potrzebna jest licencja
2. Stwórz swoje menu
Jeśli chcesz rozpocząć działalność gastronomiczną, musisz stworzyć duże i spójne menu. Oczywiście należy uwzględnić potrawy, które Ty i Twoi pracownicy możecie swobodnie przygotować. Jednak, aby uzyskać najlepsze wyniki, należy dowiedzieć się co robią inne firmy cateringowe w okolicy, aby móc zaoferować wyjątkowe i oryginalne dania. Warto rozważyć stworzenie menu tematycznego, opartego na koncepcji, której nie ma w innych firmach cateringowych w Twojej okolicy.
3. Zapanuj nad finansową stroną biznesu
Istnieje wiele aspektów o które będziesz musiał zadbać, gdy rozpoczniesz swoją działalność gastronomiczną. Pytanie „ile mnie to będzie kosztować” jest chyba najważniejsze. Kluczowym czynnikiem do rozważenia, jeśli chodzi o finanse jest liczba pracowników, których zatrudnisz. Pozwoli to określić rodzaj prowadzonej działalności, co jest kluczowe jeśli chodzi o podatki. Będziesz także musiał określić sposób śledzenia sprzedaży i ile płacisz za składniki.
4. Wybierz odpowiedni transport
Wiele firm cateringowych posiada system dostaw lub nawet gotuje jedzenie na miejscu. Zastanów się: jak zamierzasz transportować żywność? Nawet jeśli masz duży samochód, może być konieczne wynajęcie lub kupno dużej furgonetki, aby dostarczyć całą żywność do miejsca przeznaczenia. Prawdopodobnie trzeba będzie również przewieźć sprzęt do gotowania, stoły i pojemniki na żywność. Twój wybór transportu będzie się różnił w zależności od Twoich celów, więc musisz dokładnie rozważyć wszystkie opcje.
5. Zareklamuj swoją firmę cateringową
Założenie firmy cateringowej wymaga wiele pracy, a nie chcesz, aby cała ta ciężka praca poszła na marne: aby mieć udany biznes cateringowy, musisz go skutecznie reklamować. Możesz świętować otwarcie z dużym wydarzeniem i reklamować go poprzez ulotki, media społecznościowe. Dzięki temu, że duża grupa ludzi spróbuje Twojego jedzenia, możesz pozyskać nowych gości i zbudować sieć klientów. Możesz również porozmawiać z innymi restauracjami i firmami w Twojej okolicy, aby sprawdzić czy któreś z nich potrzebują usług cateringowych. Ważne jest, abyś pozostał aktywny w poszukiwaniu klientów. To może zająć dużo pracy, ale to się opłaci, gdy zaczniesz otrzymywać zamówienia.