Wielu ludzi próbuje otworzyć swój własny biznes. Niektórzy biorą się za domowe wypieki, inni za rękodzieło artystyczne. Każdy ma jakiś pomysł. Jest jednak wiele możliwości, w których nie musimy skupiać się na marce, na rozkręceniu całej machiny swojego biznesu. Taką możliwość daje tak zwana franczyza, która polega na tym, że osoba posiadająca jakiś lokal wchodzi w większą sieć związaną z branżą i prowadzi pod jej marką swoją własną działalność. Na tej zasadzie działa coraz więcej sieci gastronomicznych oraz sklepów.

Franczyza jest bardzo wygodna zarówno dla sieci sklepów, jak i dla właścicieli. Sieć ma zapewnioną ciągłość, a właściciel nie musi przejmować się tym, żeby wypromować swój sklep. Zyski zaczną się niemalże od razu, jak tylko interes zostanie otwarty. Oczywiście wszystko zależy też od tego, jaką renomę ma dana sieć. Jednak w większości przypadków, niezależnie czy jest to handel, czy gastronomia, sieci są dość dobrze rozpromowane, a ich marka rozpoznawalna dla większości konsumentów.

Jak otworzyć firmę cateringową? Krok po kroku

Dobrze jest pamiętać o tym, że nie każda sieć działa na zasadzie franczyzy. Niektóre z nich to po prostu zrzeszenia, które własnościowo traktują poszczególne lokalne oddziały. Wówczas nie ma mowy o franczyzie. Jednak na prawdę wiele sieci działa właśnie w oparciu o to, czym jest franczyza.

Jeden dobry pomysł na franczyzę to na pewno otwarcie małej kawiarni, która będzie oparta o znaną markę. Wówczas małym kosztem wynajmu i płac pracowniczych będzie można szybko wygenerować całkiem fajne zyski. Sklep na franczyzę jest już większym problemem, ale jeśli ktoś ma do tego smykałkę, to także powinien spróbować.

Dodaj komentarz